خمیر پاستا تازه

مجله مانا سلامت و تغذیه خمیر پاستا تازه

شاید برای شما جالب باشد که بدانید زادگاه پاستا شهر جنوا در شمال غربی کشور ایتالیا است. پاستا برای ایتالیایی‌ها صرفا یک غذا نیست، بلکه یک سبک زندگی و سنت ملی آن‌ها محسوب می شود. در حال حاضر دو نوع پاستا تازه و خشک در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند. پاستا خشک در قرن 14 بخاطر طول عمر بالایی که داشت مورد توجه زیادی قرار گرفت و همین موضوع باعث شد تا در سفرهای دریایی و طولانی مورد استفاده قرار بگیرد و در نتیجه به کل دنیا معرفی شود. البته در قرن 19 با افزودن سس گوجه فرنگی به پاستا انقلاب عظیمی در طبخ و ایجاد طعم دلچسب آن اتفاق افتاد.
امروز می‌خواهیم درباره روش تهیه خمیر پاستا یا همان رشته پاستا تازه صحبت کنیم. واژه پاستا در زبان ایتالیایی به معنی خمیر می‌باشد که در خود ایتالیا از آرد یک نوع گندم سخت به اسم دوروم تهیه می‌شود؛ همچنین عنوانی کلی برای غذا‌های تهیه شده از خمیر تخمیر نشده است.
ایتالیایی‌ها آرد را با تخم‌مرغ، مقداری آب و کمی روغن زیتون خمیر می‌کنند و در نهایت آن را به کمک دستگاه های مختلف به اشکال گوناگون در می آورند، امروزه در جهان بیش از 600 نوع پاستا برای سلیقه‌های متفاوت وجود دارد. از معروف ترین انواع پاستا میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

اسپاگتی (Spaghetti)
لینگوینی (Linguine)
ماکارونی (Macaroni)
ورمیشل (Vermicelli)
پنه (Penne)
تالیاتلی (Taliateli)
پاپیون (Farfalle tonde)
مته‌ای (Fusillini)

مواد لازم خمیر تازه پاستا

میزان مواد غذایی
4 پیمانه آرد
4 عدد تخم مرغ
2 قاشق غذاخوری روغن زیتون
1 قاشق مرباخوری نمک

در کشور ما انواع پاستا به روش صنعتی، با کمک دستگاه‌های پیشرفته و دستور پختی متفاوت در کارخانه‌ها درست می‌شوند که طول عمر بیشتری نسبت به انواع پاستا تازه دارا هستند، اما با این وجود در ایتالیا و گاها سایر کشورها عده‌ای ترجیح می‌دهند از پاستا تازه استفاده‌کنند، این افراد معتقدند استفاده از از این نوع پاستا طعمی اصیل و متفاوت به غذای آن‌ها خواهد ‌داد.

طرز تهیه خمیر تازه پاستا

 1. اولین قدم

  برای درست کردن پاستا، ابتدا باید آرد را همراه نمک الک کنید، بعد از آن تخم‌مرغ‌ها را در ظرف دیگری شکسته و به خوبی هم بزنید.
  می‌توانید مقدار تخم مرغ را کم کنید و به جای آن مقداری آب اضافه‌کنید، فقط دقت داشته‌ باشید که مقدار آب زیاد نشود، چون در انتها باید خمیری ورزیده و نسبتا سفت داشته ‌باشید.

 2. دومین قدم

  در این مرحله تخم ‌مرغ هم زده شده را همراه با روغن به آرامی به ترکیب آرد الک شده و نمک اضافه‌کنید، سپس با دست شروع به چنگ زدن ترکیب کنید، حالا کمی خمیر را ورز دهید؛ برای اینکه خمیر به دستتان نچسبد می‌توانید مقدار کمی آرد به خمیر اضافه‌کنید، حدود 5 دقیقه به ورز دادن خمیر ادامه دهید تا خمیر یکدست و سفتی به دست‌ آید.

 3. سومین قدم

  روی خمیر را با سلفون یا کیسه فریزر بپوشانید و اجازه دهید به مدت 30 دقیقه استراحت کند. بعد از 30 دقیقه روی خمیر را باز کنید، الان باید خمیر نرم‌تری داشته‌باشید بطوری که اگر دستتان را روی آن را فشار دهید جای انگشتتان شما روی خمیر پاستا بماند.

 4. چهارمین قدم

  حالا روی سطحی صاف، مقداری آرد بریزید و خمیر را روی آن ورز دهید، سعی کنید که چندبار خمیر را با دست روی سطح باز کنید و مجدد آن را جمع کنید.

 5. پنجمین قدم

  بعد از اینکه خمیر بطور کامل آماده‌ شد به کمک وردنه دستی یا برقی، خمیر را بصورت یک دست صاف کنید. حالا به کمک دستگاه پاستا ساز خمیر باز شده را به رشته‌های دلخواه تبدیل کنید. برای اینکه رشته‌ها به یکدیگر نچسبند حتما روی آن ها مقداری آرد بریزید.

 6. آخرین قدم

  رشته پاستا تازه شما آماده طبخ است. فقط فراموش نکنید که این رشته‌ها حتما باید بصورت تازه مصرف شوند و حداکثر تا دو روز می‌توانید آن ها را در یخچال نگهداری کنید، در نتیجه اگر قصد درست کردن پاستا تازه را دارید سعی کنید به اندازه مصرف یک وعده رشته پاستا آماده‌کنید.

دانستنی های پاستا:

زادگاه اسپاگتی شهر جنوا در شمال غربی ایتالیا است، حتی در نزدیکی جنوا موزه ای به نام "موزه اسپاگتی" وجود دارد.

هر منطقه در ایتالیا دارای پاستا مخصوص خود است.

ماکارونی را معمولا با گندم دوروم درست می‌کنند که برای بدن بسیار مفید می‌باشد.

با اینکه در ایتالیا بیش از 2000 شرکت تولید پاستا وجود دارد، اما هنوز عده ای از مردم ترجیح می‌دهند آن را در خانه درست‌کنند.

امروزه در تهیه پاستاهای خشک شده از انواع رنگ های خوراکی برای تهیه ماکارونی‌های چند رنگ استفاده می‌شود.
(اسفناج سبز، آب چغندر بنفش، آب هویج قرمز، کدو تنبل نارنجی و جوهر ماهی مرکب یا ماهی سیاه)

طبق سنت ایتالیایی، نباید انواع پاستاهای رشته ای را هنگام پخت از وسط نصف کنید؛ رشته های بلند را داخل آب جوش بریزید وقتی قسمتی که داخل آب قرار دارد نرم شد با کمک چنگال یا قاشق قسمت خشک را داخل آب جوش قرار دهید.

طبق دستورالعمل کلاسیک طبخ پاستا، باید هر یک کیلوگرم پاستا را داخل 10 لیتر آبجوش و نمک بجوشانید.

هر فرد ایتالیایی سالانه حدود 27 کیلوگرم پاستا میل می‌کند!

ایتالیایی ها برای درست کردن پاستا خشک فقط و فقط از آرد سمولینا استفاده می‌کنند.

درست کردن پاستا تازه ممکن است تا 24 ساعت زمان ببرد.