فوت و فن‌های پخت پاستا

تاریخ انتشار مطلب:   فروردین 1402

مجله مانا سبک زندگی فوت و فن‌های پخت پاستا

پاستا و اسپاگتی از جمله غذاهای محبوب ایرانیان هستند که در عین سادگی، گاهی خوب از آب در نمی‌آیند. برای همین تصمیم گرفتیم چند فوت و فن ساده برای داشتن یک پاستای حرفه‌ای و رستورانی را به شما آموزش دهیم. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با رعایت 5 فوت کوزه‌گری سرآشپز، بشقاب پاستایی متفاوت طبخ و میل کنید.

1- هر پاستایی سس مخصوص به خودش را دارد.

هر پاستا با توجه به شکل و اندازه آن، سس با غلظت متفاوتی نیاز دارد؛ برای مثال برای پاستاهایی مانند پنه و لینگویینی سس‌های غلیظ تری مثل سس آلفردو، و برای پاستاهای نازک‌تر مانند اسپاگتی ۱.2 یا اسپاگتی ۱.4 سس‌های رقیق‌تر مثل سس بلونیز یا همان سس گوشت چرخ‌کرده بهتر است استفاده شود.
رعایت همین نکته ساده به شما کمک می‌کند با توجه به ذائقه خود، پاستا و سس مورد نظرتان را انتخاب کنید و یک وعده غذایی بی‌نظیر داشته باشید.

2- آب کافی با حرارت بالا

طرز تهیه ماکارونی

برای جوشاندن پاستا باید از آب کافی با حرارت بالا استفاده کنید. یکی از دلایلی که گاهی پاستا شما ظاهر خوبی ندارد تنگ بودن جای آن هنگام جوشیدن است؛ ابتدا با توجه به مقدار پاستا قابلمه مناسبی را انتخاب کنید، مقدار مناسب در آن آب بریزید و اجازه دهید کاملا به جوش آید، سپس پاستا را به آن اضافه کنید.
برای هر 100 گرم پاستا خشک، یک لیتر آب داخل قابلمه بریزید. یک بسته 500 گرمی، 5 لیتر آب نیاز دارد.
از ریختن پاستا داخل آب سرد خودداری کنید.
بعد از اضافه کردن پاستا به آب درحال جوش حرارت را کم کنید.
از جوشاندن زیاد پاستا بپرهیزید و زمانی که پاستا نرم شد قابلمه را از روی گاز بردارید.

3- پاستا را با آب نشویید!

 آبکش کردن ماکارونی

هیچگاه بلافاصه بعد از پخت پاستا آن را آبکش نکنید و اجازه دهید یک مقدار خنک شود.
هنگام آبکش کردن پاستا آن را با آب نشویید زیرا با این کار نشاسته پاستا که طعم فوق‌العاده‌ای دارد شسته می‌شود.
بهتر است برای آبکش کردن پاستا آن را داخل آبکش بریزید و بلافاصله بعد از آن، پاستا را به سس اضافه کنید.

4- افزودن روغن

پخت ماکارونی

هنگام جوشاندن پاستا علاوه بر نمک مقداری روغن نیز به آن اضافه کنید، این کار مانع از به هم چسبیدن پاستاها به هم می‌شود. البته عده‌ای معتقداند نباید به آبجوش پاستا روغن اضافه کرد زیرا مانع از جذب سس می‌شود اما درنهایت مهم‌ترین نکته این است که افزودن روغن به آب درحال جوش به هیچ‌وجه باعث خراب شدن پاستا شما نمی‌شود.

5- سس پاستا

سس پاستا

گاهی بهتر است سس پاستای خود را مقداری چرب کنید؛ تا زمانی که پاستا را به آن اضافه می‌کنید روغن به خورد پاستا رفته و طعم بهتری به آن بدهد.
یکی از خاصیت‌های پاستا این است که می‌تواند روغن موجود در سس را به خود جذب کند، در نتیجه روغن بیشتری که به مواد ضافه کردید، جذب پاستا خواهد شد؛ البته این به معنای آن نیست که غذای خود را بقدری چرب کنید که طعم روغن غالب شده و طعم اصیل پاستا از بین برود. همچنین بهتر است برای انجام این ترفند از روغن سالم و بدون بوی زیتون استفاده کنید.