معروف‌ترین پاستاهای ایتالیایی در جهان – بخش دوم

تاریخ انتشار مطلب:   تیر 1402

مجله مانا سبک زندگی معروف ترین پاستاهای ایتالیایی در جهان – بخش دوم

اگر پاستا ارتباطی با ایتالیا نداشت، چند درصد مردم این کشور را می‌شناختند؟ عمده شهرت ایتالیا بیشتر به خاطر پاستاهای معروفش است که اکنون به عنوان یک وعده غذایی بی‌رقیب و خوشمزه توسط مردم اقصی نقاط جهان نوش‌جان می‌شود. ایتالیا مهد ماکارونی است و شما می‌توانید تنوع گسترده‌ای از انواع پاستاها را در این کشور زیبا پیدا کنید. پاستا در شهرهای بزرگ و حتی روستاهای ایتالیا به بخش جداناپذیری از فرهنگ آشپزی مردم تبدیل شده است. با این حال، شناخت همه پاستاهای ایتالیا کار دشواری است و شما باید نصف عمرتان را برای این کار صرف کنید! اما اگر می‌خواهید معروف ترین پاستاهای ایتالیا در جهان را در چند دقیقه بشناسید، این مطلب را تا پایان بخوانید.

8- تالیاتلی با سس بلونی

تالیاتلی با سس بولونی

تالیاتلی با سس بلونی، غذای سنتی بولونیا است که از ترکیب سس راگو با پاستا تالیاتلی تهیه می‌شود. سس راگو ترکیب گوشت گوساله با گوجه فرنگی و طعم دهنده‌ها است. شاید با شنیدن نام این غذا یاد پاستای معروف اسپاگتی بولونی بیافتید؛ اما در بلونیا سس راگو آلا بلونیز هرگز با اسپاگتی سرو نمی‌شود. البته امکان اینکه این سس را به جای تالیاتلی تازه همراه با پاستا پاپیونی یا فتوچینی ببینید نیز وجود دارد. صرف نظر از نوع پاستا، سس راگو آلا بولونی است که این غذا را منحصر به فرد کرده است. برخی از کارشناسان غذا معتقدند نسخه اصلی و معتبر این سس در سال 1982 توسط آکادمی آشپزی ایتالیا ثبت شده است. اما شما می‌توانید در هر رستوران امیلیا رومانیایی نسخه مخصوص سرآشپز را امتحان کنید.

7- اسپاگتی کربونارا


اسپاگتی کربونارا، غذای سنتی ایتالیا

پاستا کربونارا یک غذای قدیمی رومی است که امروزه خیلی ساده طبخ می‌شود. برای تهیه آن گوشت گوساله، زرده تخم مرغ و پنیر رومانو را روی اسپاگتی ریخته و سرو می‌کنند. طبق داستان‌هایی که درباه تاریخچه این غذا نقل می‌شود، هیزم‌شکن‌ها و معدنچی‌های شمال شرقی روم ماکارونی خود را روی آتش و هیزم، همراه با تخم مرغ و پنیر می‌پختند؛ برای همین به آن کربونارا گفته می‌شود. داستان‌های مربوط به تاریخچه پاستا کربونارا به این محدود نمی‌شود؛ برخی معتقدند کربونارا بعد از آزادسازی روم در سال 1944 اختراع شده است. در آن دوره نیروهای متفقین بیکن‌ و تخم مرغ را بین مردم توزیع می‌کردند و مردم محلی آن‌ها را همراه با آب پخته و به عنوان سس ماکارونی استفاده می‌کردند.

6- راویولی


راویولی ایتالیایی

بطور کلی به هر پاستایی که با پر کردن دو لایه‌ی نازک خمیر تهیه شده، راویولی گفته می‌شود. اطلاعاتی درباه زمان دقیق ایجاد این پاستا پرطرفدار وجود ندارد؛ اما اولین بار فرانچسکو دی مارکو، تاجر اهل توسکانی، بطور رسمی از آن در نوشته‌های خود نام برده است. مخلفات این پاستا معمولا شامل گوشت، پنیر و سبزیجات است که از شهری به شهر دیگر تغییر می‌کند. علاوه ‌بر مواد داخلی، شکل ظاهری این پاستا نیز در هر منطقه متفاوت است؛ در جایی ممکن است راویولی را گرد ببینید و در جایی دیگر مربع و دندانه‌دار. این پاستا معمولا آبپز شده و همراه با سس سرو می‌شود. البته شکل سنتی آن کمی متفاوت بوده و به عنوان یک غذای سنتی زمستانی، آبپز شده و همراه با آبگوشت پخته می شود.

5 - پنه آل آرابیاتا (پاستا با سس گوجه فرنگی و چیلی)


پاستا آل آرابیتا

پنه آل آرابیاتا که در شهر لاتزیو به همه جهان معرفی شد، از ترکیب سیر، فلفل قرمز، گوجه فرنگی، روغن، پکورینو رومانو (پنیر، سفت و شور مزه ایتالیایی) و جعفری تهیه می‌شود. این پاستا برای کسانی که غذای پرادویه دوست دارند عالی است. پنه آل آرابیاتا در زبان ایتالیایی به معنای «عصبانی» است؛ داستان از این قرار است که گرمای فلفل قرمز باعث سرخ شدن صورت کسی می‌شود این ماکارونی را خورده است. بنابراین، گویی آن فرد از شدت عصبانیت قرمز شده است! در هر صورت، این غذا از معروف ترین پاستاهای ایتالیا در جهان است.


4 - پاستا آل پومودورو (پاستا با سس گوجه فرنگی)


پاستا آل پومودورو

گوجه فرنگی یکی از محبوب‌ترین مواد غذایی در آشپزی ایتالیایی است که از کشورهایی پرو، بولیوی، شیلی و اکوادور به ایتالیا آورده شده است. سس گوجه فرنگی ابتدا در ترکیب با غذاهای گوشتی تهیه می‌شد تا بر طعم و مزه ماکارونی تاثیری جادوانه بگذارد. ترکیب سس گوجه فرنگی و پاستا باعث ایجاد غذایی به نام پاستا آل پومودورو می‌شود. اولین نوشته مکتوب از پاستای آل پومودرو مربوط به کتاب آشپزی ناپل از اوایل دهه 1800 بود. دستور اولیه این سس شامل گوجه فرنگی، سیر، روغن زیتون، نمک و فلفل است. امروزه نیز این دستور غذایی برای تهیه سس گوجه فرنگی استفاده می‌شود.

3- تروفیه آل پستو (پاستای تروفی با سس پستو)


پاستا با سس پستو

به احتمال زیاد شما با پستو آشنا هستید، این غذا ترکیب خوش طعمی از گردو خرد شده، روغن زیتون، پنیر پارمزان و ریحان که روی مرغ و ساندویچ‌های ایتالیایی استفاده می‌شود. اما این ترکیب جادویی روی پاستا و گاهی اوقات روی پیتزا نیز به کار گرفته می‌شود. امروزه، سس پستو را می‌توان روی شکل‌های مختلف ماکارونی مانند مالتالیاتی پیدا کرد. آماده‌ سازی اولیه تروفیه شامل تهیه یک ماکارونی کوتاه و پیچ ‌خورده است که با ترکیب سیب زمینی‌های مکعبی و لوبیا سبز تزئین شده است که همگی در سس پستو غوطه ور شده‌اند. تروفیه آل پستو یکی از معروف ترین پاستاهای ایتالیا در جهان است.

2- اسپاگتی آگلیو، اولیو، پپرونچینو (اسپاگتی با سیر، روغن و فلفل قرمز)


اسپاگتی آگلیو

با توجه به اینکه سیر و فلفل قرمز محصولات خاص منطقه کامپانیا ایتالیا هستند و همچنین در این منطقه 10 نوع مختلف روغن زیتون فوق بکر تولید می‌شوند، جای تعجب ندارد که یکی از معروف ترین پاستاهای ایتالیا در جهان متعلق به این شهر زیبا باشد. این ماکارونی تجسم غذاهای ایتالیایی است، به این معنا که ساده‌ترین مواد غذایی با هم ترکیب می‌شوند تا خوراکی خوشمزه را درست کنند. در حالی که اسپاگتی آگلیو، اولیو، پپرونچینو در منوی رستوران‌ها خیلی رایج نیست، اما اگر بتوانید آن را پیدا کنید، بدون شک ارزش سفارش دادن را دارد. با اینکه این پاستا در منوی رستوران‌های ایتالیایی خیلی دیده نمی‌شود، اما در جهان شهرت زیادی دارد.

1- پاستا چی ساردی (پاستا با ساردین)


پاستا با ساردین

یکی از غذاهای تهیه شده از پاستا که از شهر پالرمو به جهان معرفی شد، پاستا چی ساردی است. این غذا با رازیانه وحشی، ساردین تازه، پیاز، آجیل کاج و پاستا بوکاتینی تهیه می‌شود. به شما توصیه می‌کنیم این غذای لذیذ را زمانی که فصل رازیانه وحشی در ایتالیا سر می ‌سد (ماه اوت) میل کنید. این ماکارونی یک غذای اصیل در منوی رستوران‌های سیسیل است. بنابراین شما به راحتی می‌توانید این پاستا را در هر نقطه از سیسیل پیدا کنید. با این حال، پاستا چی ساردی در شهرهای دیگر مانند رم و میلان نیز محبوبیت زیادی دارد.

کلام آخر

هر گردشگری دوست دارد زمانی که پا به خاک ایتالیا می‌گذارد، انواع پاستای این کشور را امتحان کند. مگر می‌شود به ایتالیا رفت و پاستا نخورد! شما می‌توانید از قبل سفر به هر نقطه از این کشور، معروف ترین پاستاهای ایتالیا در جهان را بشناسید تا با شناخت بیشتری به این کشور زیبا سفر کنید. با این حال، اگر هم قصد سفر به ایتالیا را ندارید، با خرید انواع پاستا از «ماکارونی مانا» و یاد گرفتن طرز تهیه پاستاهای معروف، می‌توانید این غذاهای خوشمزه و مقوی را در خانه تهیه کنید.

 منبع


Tasteatlas