story-of-every-taste (1)

دانستنی‌های جالب درباره پاستا

پاستا یکی از قدیمی‌ترین غذاهای مردم جهان است. برخی شواهد نشان می‌دهد انسان‌ها بیش از 5000 سال است که پاستا می‌خورند!
با اینکه این غذای اصیل تاریخچه طولانی دارد و داستان‌های زیادی درباره چگونگی تولید و زادگاهش بین مردم جهان نسل به نسل می‌چرخد. عده‌ای معتقدند که جهانگرد معروف مارکوپلو در سال 1200 میلادی پاستا را از چین به ایتالیا آورده است؛ در جای دیگر یک نویسنده انگلیسی به نام جین گریگسون می‌گوید که یک کارخانه تولید پاستا در کانادا برای اولین بار این افسانه را مطرح کرده!
به هر حال، قرن‌هاست که این غذا بین مردم جهان جایگاه و محبوبیت خود را پیدا کرده. با این وجود تا سال 1995 خبری از روز جهانی پاستا نبود.

روایت هایی از پاستا که نمی دانستید!


سال 1700 تا 1850

story-of-every-taste (2)

در سال‌های 1700 تا 1850 محبوبیت پاستا در جنوب ایتالیا افزایش یافت؛ زیرا گندم مرغوبی که در سیسیل و سایر نقاط جنوبی ایتالیا کشت می‌شود مناسب برای تولید انواع پاستا است که در آن زمان با قیمتی مناسب هم در دسترس مردم بود.

سال 1965

story-of-every-taste (3)

یک شرکت آمریکایی در سال 1965 محصولی به نام SpaghettiOs تولید کرد. این محصول شامل پاستاهای دایره شکلی است که همراه با سس محبوب گوجه فرنگی داخل یک قوطی (مانند کنسرو) قرار گرفته‌اند. این محصول آمریکایی با شعار "تمیزتر از اسپاگتی معمولی" روانه بازار شد و به شدت مورد توجه کودکان و والدینشان قرار گرفت.

سال 1969

story-of-every-taste (4)

در سال 1969 اولین رستوران ایتالیایی در پورتلند آمریکا به نام "کارخانه قدیمی اسپاگتی – Old Spaghetti Factory" افتتاح شد که هنوز می‌توانید به شعبه‌های مختلف آن در ایالت‌های گوناگون آمریکا رفته و پاستا میل کنید.

سال 1995

story-of-every-taste (5)

همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم تا سال 1995 روزی به نام "روز جهانی پاستا" در تقویم وجود نداشت. زمانی که 40 تولید کننده پاستا از سراسر جهان برای برگزاری اولین کنگره جهانی پاستا جمع شدند؛ 25 اوکتبر را به عنوان روز جهانی پاستا به تقویم اضافه کردند.

چرا روز جهانی پاستا؟

story-of-every-taste (6)

هدف از جشن گرفتن این روز تبلیغ یک غذای خارق‌العاده، خوش ‌طعم، سالم، مقوی، در دسترس و پایدار است. پاستا یکی از ستون‌های اصلی رژیم معروف مدیترانه‌ای است و اگر فکر می‌کنید صرفا یک خوراکی برای سیر کردن شما است، سخت در اشتباه هستید!

600 مدل پاستا

story-of-every-taste (7)

نکته جالب دیگر درباره تنوع زیاد پاستاها است. در دنیا بیش از 600 مدل پاستا وجود دارد که نام اکثر آن‌ها از کلمات ایتالیایی که به خوبی شکل ظاهریشان را توصیف می‌کند انتخاب شده است. اسپاگتی ₌ طناب، ورمیشل ₌ کرم‌های کوچک، روتینی ₌ مارپیچ، تورتیلینی ₌ کیک‌های کوچک و ... .