جای هر ماده غذایی تو یخچال نیست!

  تاریخ انتشار مطلب:   تیر 1401

  مجله مانا سبک زندگی جای هر ماده غذایی تو یخچال نیست

  اغلب اوقات برای سالم ماندن مواد غذایی آن‌ها را داخل یخچال قرار می‌دهند در صورتی که برخلاف تصور عموم مردم، خیلی از مواد غذایی خارج از یخچال عمر بیشتری دارند. از طرفی گذاشتن بعضی از خوراکی‌ها در یخچال روی رنگ، طعم و بوی آن‌ها تاثیر منفی می‌گذارد. تصمیم داریم در این مطلب به معرفی تعدادی از این مواد غذایی بپردازیم که در دمای اتاق تازه‌تر می‌مانند.

  1- دمای پایین باعث فاسد شدن قهوه می‌شود؛

  رطوبت و سرما باعث از بین رفتن عطر قهوه و حتی فاسد شدن آن می‌شود. بهترین راه نگهداری قهوه، ریختن آن داخل یک ظرف در بسته و قراردادن آن در دمای اتاق است.

  Coffee/Coffee storage

  2- سبزیجات معطر درجای مرطوب پلاسیده می‌شوند؛

  برخلاف باور اکثر مردم، نگهداری سبزیجاتی مانند ریحان، جعفری و ... در فضای مرطوب یخچال باعث پلاسیده شدن آن‌ها می‌شود. بهتر است این سبزیجات را به مقدار کم و اندازه نیاز تهیه کنید تا نیازی به نگهداری طولانی مدت نداشته باشند.

  3- اگر می‌خواهید سیب و موز شما عمر بیشتری داشته ‌باشد آن‌ها را داخل یخچال نگذارید؛

  دمای پایین و رطوبت باعث زودتر رسیدن این میوه‌ها می‌شود. برای مثال سیب در دمای اتاق تا دو هفته تازه می‌ماند.

  Preservation of fruits and vegetables

  4- پیاز، سیر و گوجه فرنگی را داخل یخچال نگذارید؛

  قراردادن پیاز داخل یخچال باعث تغییر رنگ سریع و فاسد شدن آن می‌شود؛ بهتر است پیاز را در دمای اتاق و جای تاریک نگهدارید.
  در صورتی که پیاز را پوست کنده‌اید، می‌توانید آن را برای مدتی کوتاه داخل پلاستیک گذاشته و سپس در یخچال نگهداری کنید.
  سیر هم جز آن دسته از مواد غذایی است که عطر و بوی خود را در دمای یخچال از دست می‌دهد و از همین رو بهتر است سیر را بیرون از یخچال و داخل یک پاکت کاغذی نگهداری کنید.
  شاید برایتان جالب باشد که بدانید علاوه بر سیر و پیاز، گوجه هم در فضای باز اتاق عمر بیشتری خواهد داشت. دمای پایین یخچال باعث از بین رفتن طعم، ایجاد زبری و لکه روی گوجه می‌شود. بهتر است گوجه را در فضای باز اتاق و کنار پنجره نگهدارید.

  5- سس‌های تند را داخل یخچال نگهداری نکنید؛

  عموما سس‌های تند دارای نگهدارنده‌های طبیعی مانند سرکه هستند و در نتیجه نیازی نیست آن‌ها را داخل یخچال نگهدارید، از طرفی دمای پایین روی طعم سس نیز تاثیر زیادی دارد.

  Preservation of fruits and vegetables

  6- شکلات صبحانه؛

  شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که شکلات صبحانه را داخل یخچال نگهداری می‌کنید؟ حال زمان آن رسیده که انجام این کار را متوقف کنید، زیرا نگهداری آن در یخچال روی طعم و مزه آن تاثیر دارد و سبب سفت شدن آن نیز می‌شود.

  7- روغن زیتون؛

  روغن زیتون باید در تاریکی نگهداری شود و به همین دلیل ظروف آنها تیره هستند تا مانع از نفوذ نور به داخل آن‌ها شود. با وجود اینکه داخل یخچال اغلب تاریک است اما برای نگهداری روغن زیتون مناسب نیست، زیرا روغن در دمای پایین یخ می‌زند و طعم و بوی منحصر به فرد خود را از دست می‌دهد.

  8- عسل؛

  عسل به عنوان غذایی که هرگز فاسد نمی‌شود در جهان شناخته شده است؛ اما نگهداری نامناسب از آن در طی زمان باعث از بین رفتن عطر و طعم اولیه آن می‌شود. بهتر است عسل را در مای معمولی اتاق (نه سرد و نه گرم)، جای خشک و دور از رطوبت و دور از حرارت نگهداری کنید. سعی کنید عسل را در ظروف شیشه‌ای، سفالی یا لعابی نگهداری کنید؛ استفاده از ظروف پلاستیکی بلامانع است اما ریختن عسل داخل ظروف فلزی بسیار خطرناک است. عسل خاصیت اسیدی دارد و در مجاورت فلز شروع به خوردن آن می‌کند، این کار از کیفیت عسل کم می‌کند.

  Preservation of fruits and vegetables

  9- نان؛

  نان داخل یخچال بیات می‌شود؛ دمای یخچال باعث خشک شدن و بیات شدن نان می‌شود و از سوی دیگر طعم خوب و عطر نان را نیز از بین می‌برد. بهتر است نان را به مقدار کم خریداری کنید و آن را تازه مصرف کنید اما اگر اهل خریدهای عمده و زیاد هستید نان اضافی خود را داخل فریزر قرار دهید و پیش از مصرف گرم کنید.

  10- کدو حلوایی؛

  محل نگهداری کدو حلوایی باید خنک اما خشک باشد؛ در نتیجه نگهداری آن در یخچال کار اشتباهی است. گذاشتن کدوحلوایی در یخچال موجب خرابی و از دست رفتن آنتی اکسیدان‌های آن می‌شود.