چند نکته برای داشتن ماکارونی خوشمزه‌تر!

تاریخ انتشار مطلب:   مرداد 1401


مجله مانا سبک زندگی چند نکته برای داشتن ماکارونی خوشمزه‌تر وخوش‌رنگ‌تر

ماکارونی همراه با سس قرمز و گوشت چرخ‌کرده یکی از انتخاب‌های همیشگی ایرانیان است، به گونه‌ای که کمتر کسی پیدا می‌شود دست رد به ترکیب این غذا با ته دیگ سیب‌زمینی بزند! اما هنوز هم عده‌ای هستند که نمی‌توانند این غذا را به خوبی درست کنند یا ماکارونی آن‌ها رنگ خوبی ندارد و یا شل و وارفته از آب درمی‌آید؛ همین موضوع باعث می‌شود به کلی قید طبخ این غذا را بزنند.
اما امروز می‌خواهیم چند نکته مهم در طبخ ماکارونی را به شما آموزش دهیم تا غذایی خوش‌رنگ و خوش‌طعم داشته باشید.

ماکارونی با سس پنیر

1) مهم‌ترین بخش درست کردن ماکارونی ایرانی انتخاب یک پاستا مناسب با سس گوشت است. برای هر پاستا با توجه به شکل و انداره آن، سس با غلظت متفاوتی نیاز است؛ برای مثال برای پاستاهایی مانند پنه و لینگویینی سس‌های غلیظ‌تری مثل سس آلفردو و برای پاستاهای نازک‌تر مانند اسپاگتی 1.2 یا اسپاگتی 1.4 سس‌های رقیق‌تر مثل سس بلونیز یا همان سس گوشت چرخ‌کرده بهتر است استفاده شود.

2) اگر می‌خواهید یک ماکارونی خوش‌رنگ و خوش‌طعم داشته باشید هنگام آبکش کردن آن، از آب سرد استفاده نکنید و آن را با آب نشویید. این کار سبب شسته‌شدن نشاسته ماکارونی می‌شود و طعم خوب آن را از بین می‌برد.

3) یکی از تاثیرگذارترین نکات در طبخ ماکارونی این است که هنگام درست کردن سس آن، مقداری از آبی که ماکارونی در آن پخته شده است را به سس اضافه کنید.

4) باید به زمان پخت انواع پاستا که روی بسته‌بندی آن درج شده است، توجه داشته باشید تا پاستا را زنده یا خمیر شده آبکش نکنید. فقط این نکته را بخاطر بسپارید که در صورتی که قصد دم کردن غذای خود را ندارید باید چند دقیقه بیشتر به ماکارونی اجازه پخت و جوشیدن بدهید اما نه خیلی!

5) درصورتی که تصمیم دارید ماکارونی را دم نکرده سرو کنید روی مواد آن مقداری پنیر پارمزان رنده شده بریزید. البته بطور کلی استفاده از پنیر پارمزان رنده شده روی انواع پاستا هنگام سرو آن باعث خوش‌طعم‌تر شدن غذای شما می‌شود.

پاستا خوش مزه

6) زمانی که می‌خواهید ماکارونی را بجوشانید، برای خوش رنگ‌تر شدن ماکارونی مقداری زردچوبه به آب آن اضافه کنید.

7) مقداری نمک به آب ماکارونی اضافه کنید و یک یا دوبار پاستا را با کفگیر چوبی هم بزنید تا پاستاها به هم نچسبند؛ برای جلوگیری از بهم چسبیدن پاستاها مطمئن شوید که آب کافی داخل قابلمه جوشانده‌اید (به ازای هر 100 گرم پاستا، یک لیتر آب لازم دارید)، همچنین می‌توانید مقدار کمی روغن نیز به آن اضافه کنید.

8) برای اینکه ماکارونی شما ظاهر شکیل‌تری داشته باشد حتما از سیر و پیاز رنده شده برای درست کردن سس استفاده کنید.

9) قبل از برداشتن سس از روی حرارت، مقداری زعفران دم کرده با آب سرد را به سس خود اضافه کنید تا رنگ و بوی زعفران بر اثر حرارت زیاد از بین نرود و طعم دلنشینی به سس شما بدهد.

- دم کردن زعفران با آب سرد باعث می‌شود زعفران شما بیشتر رنگ باز کند و بوی بهتری داشته باشد.

10) برای درست کردن ته‌دیگ سیب‌زمینی، سیب‌زمینی‌ها را طوری برش دهید که حدود نیم سانتی‌متر قطر داشته باشند. فراموش نکنید برای اینکه سیب‌زمینی‌ها به کف قابلمه نچسبد، روغن را از قبل داغ کنید و بعد سیب‌زمینی‌ها را کف قابلمه بچینید. افزودن کنجد به ته‌دیگ سیب‌زمینی باعث خوش‌طعمی و زیبایی بیشتر غذای شما می‌شود.