فواید پاستا برای ورزشکاران

تاریخ انتشار مطلب:   مرداد 1401

مجله مانا سلامت و تغذیه فواید پاستا برای ورزشکاران

پاستاها جزء آن دسته از غذاهایی هستند که همیشه در رژیم غذایی یک ورزشکار وجود دارند؛ ورزشکاران برای انجام تمرینات قدرتی به انرژی زیادی نیاز دارند و پاستا به عنوان یک منبع غنی از کربوهیدرات می‌تواند سوخت و ساز بدن را تامین کند. از سوی دیگر این غذای پرطرفدار روی رشد و حجیم‌تر شدن عضلات تاثیرگذار است.
با توجه به خواص بی‌شماری که پاستا دارد، توانسته است جایگاه ویژه‌ای در رژیم غذایی ورزشکاران داشته باشد؛ همین موضوع سبب شد تا تصمیم بگیریم در ادامه این مطلب به بررسی چند مورد از خواص پاستا برای ورزشکاران بپردازیم.

1- پروتئین نیاز ضروری هر ورزشکار

پروتئین به عضله سازی و حجم آوردن بافت‌ها سرعت می‌بخشد از این رو مصرف پروتئین کافی برای ورزشکاران بسیار مهم است؛ نکته مهم درباره پروتئین موجود در انواع پاستا سرعت و راحتی جذب آن در بدن است. دیگر ویژگی خوب پروتئین کمک به ترمیم سریع بافت‌های آسیب دیده حین تمرین سنگین می‌باشد؛ در نتیجه مصرف پاستا متناسب با رژیم غذایی فرد یکی از بهترین انتخاب‌ها برای وعده بعد از تمرین است.

2- تاثیر کربوهیدات در رژیم غذایی ورزشکاران

کربوهیدرات‌های تسویه نشده تاثیر مستقیمی در رشد عضلات ندارند اما با تامین انرژی لازم برای انجام تمرینات ورزشی به رشد ماهیچه‌ها کمک می‌کنند؛ سرنوشت کربوهیدرات‌هایی که وارد بدن میشوند متفاوت است و با توجه به شرایط بدن به نحوه‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ معمولا کربوهیدرات‌ها داخل بدن به گلوکز تجزیه و یا به محض ورود به بدن برای تامین انرژی لازم از آن‌ها استفاده می‌شود، گاهی نیز گلوکز در بدن به گلیکوژن تبدیل و در عضلات ذخیره می‌شود و در نهایت هنگام انجام دادن حرکات ورزشی این گلیکوژن ذخیره شده در بدن به ATP تبدیل شده و انرژی لازم برای انجام حرکات ورزشی را تامین می‌کند.
پروتئین‌ها به تنهایی توانایی تولید انرژی لازم برای ورزش کردن را ندارند و در نتیجه مصرف به اندازه کربوهیدرات و مناسب با رژیم غذایی برای ورزشکاران ضروری است. می‌توان گفت کربوهیدرات یکی از موارد حیاتی برای رشد و مقاوم سازی عضلات بدن است.

پاستا بروکلی با مرغ

3- منبعی برای تامین فیبر بدن

ماکارونی علاوه بر پروتئین و کربوهیدرات دارای مقداری فیبر نیز می‌باشد که حرکات روده را منظم‌تر کرده و باعث می‌شود عضلات روده تقویت شود.

4- ماکارونی پرکالری مفید و غنی از مواد مغذی

برخی با عقیده بر پرکالری بودن انواع پاستا و ماکارونی برای لاغری و حفظ تناسب اندام خود مصرف انواع پاستا را به حداقل رسانده یا بطور کامل حذف می‌کنند؛ در صورتیکه پاستا دارای کالری مفید است؛ پاستا نه تنها باعث چاقی نمی‌شود بلکه طبق تحقیقات انجام شده اگر سایر کربوهیدرات‌ها را با آن جایگزین کنید به مرور زمان لاغر نیز می‌شوید. از آنجایی که ماکارونی سرشار از کربوهیدرات با شاخص گلیسمی پایین، پروتئین، فیبر و فاقد کلسترول بد نیز می‌باشد روی سلامت بدن و حفظ انرژی ورزشکاران تاثیر زیادی دارد اما این به معنای آن نیست که می‌توانید بی رویه و همراه با سس های چرب این غذا را مصرف کنید.

چقدر کربوهیدرات در انواع پاستا وجود دارد؟

میزان دقیق کربوهیدرات موجود در هر پاستا به میزان آرد مصرفی که هنگام تولید آن استفاده شده، اندازه و شکل آن بستگی دارد. برای مثال یک فنجان پاستا فرمی گوش ماهی حدود 48 گرم کربوهیدرات دارد در صورتی که یک فنجان ماکارونی رشته‌ای حدود 61 گرم کربوهیدرات دارد.
همچنین کربوهیدرات موجود در انواع پاستا از نوع ساده و تسویه شده می‌باشد و یا به عبارت دیگر از نوع کربوهیدرات ساده هستند.

پاستا بروکلی

چند نمونه پاستا مناسب ورزشکاران

یکی از بهترین گزینه‌ها برای ورزشکاران، پاستا بروکلی پستو می‌باشد، غذایی سالم با ترکیبی مقوی و پر خاصیت. البته می‌توانید برای درست کردن این پاستا فیله مرغ گریل شده را جایگزین کلم بروکلی کنید. از دیگر رسپی‌های پر طرفدار در میان ورزشکاران می‌توانیم به پاستا بروکلی با مرغ اشاره کنیم، غذایی سرشار از پروتئین و کربوهیدرات که در مدت زمان کمی آماده می‌شود. آخرین غذای این لیست پاستا سبزیجات می‌باشد که می‌توانید به دلخواه سبزیجات مورد علاقه خود را همراه با اسپاگتی و سینه مرغ طبخ کنید؛ البته بعضی از ورزشکاران به این ترکیب یک عدد تخم مرغ هم اضافه می‌کنند.
تعداد پاستاها و اسپاگتی‌های مناسب ورزشکاران محدود به این لیست نیست و می‌توانید انواع گوناگون ترکیب‌های دلخواه خود را درست کرده و میل کنید.