برای درست کردن لازانیا لازم نیست حتما فر داشته باشید!

مجله مانا سلامت و تغذیه برای درست کردن لازانیا لازم نیست حتما فر داشته باشید

مطمئنا همه شما حداقل یک بار لازانیا را امتحان کرده‌اید؛ لازانیا یک غذای ایتالیایی محبوب با شهرت جهانی است و ما امروز قصد داریم بگوییم چگونه بدون فر لازانیا درست ‌کنید. اسم این غذا از واژه باستانی به معنای خمیر خرد شده و تبدیل ‌شده به ورقه‌های پهن گرفته شده و یکی از قدیمی‌ترین انواع پاستا است. برخی معتقدند اصالت لازانیا به شهر ناپل در ایتالیا بازمیگردد و در قرن 14 مورد استفاده قرار می‌گرفته، در صورتی که عده‌ای دیگر بر این باور هستند که لازانیا در اصل یک غذای متعلق به یونانی‌ها با اسم لاگانا (Lagana) می‌باشد و به عنوان غنیمت جنگی پس از پیروزی رم به یونان همراه فرهنگ یونان وارد ایتالیا شده ‌است. در هر صورت در سراسر دنیا کمتر کسی پیدا می‌شود که طعم دلچسب این غذا را دوست نداشته‌ باشد.

انواع لازانیا

در سراسر دنیا افراد با توجه به محل زندگی و ذائقه متفاوت خود انواع مختلفی از لازانیا را درست می‌کنند، به عبارتی دیگر شما می‌توانید از مواد اولیه گوناگونی برای طبخ لازانیای ایده آل خود استفاده کنید. در حال حاضر انواع لازانیا معمولی , لازانیا سریع پخت و لازانیا سبزیجات مانا در بازار در دسترس هستند، که می‌توانید از هر سه مدل برای درست‌کردن یک لازانیای خوشمزه استفاده‌کنید. لازانیا معمولی که بیشتر برای طبخ لازانیا کلاسیک یا همان گوشت و قارچ از آن استفاده می‌شود از محبوب‌ترین و معروف‌ترین ورقه های لازانیا است.
لازانیا سریع پخت نسبت به سایر انواع لازانیاهای مانا، بافت نازک‌تری دارد و مدت زمان پخت آن بین 2 تا 3 دقیقه می‌باشد. از این لازانیا معمولا برای درست کردن لازانیا رولی استفاده می‌شود.
انتخاب افراد گیاهخوار یا کسانی که از رژیم غذایی خاصی پیروی می‌کنند، ورقه‌های لازانیا سبزیجات می‌باشد که طعمی خاص و دلنشین دارد و از نظر مدت زمان پخت مشابه لازانیا معمولی است.

روش پخت لازانیا در فر

 1. 1- طرز تهیه لازانیا کلاسیک
 2. لازانیا معمولی یا همان لازانیای کلاسیک ایتالیایی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین انواع لازانیا است، بطوریکه اکثر افراد به محض شنیدن نام لازانیا، این دستور پخت را بخاطر میاوردند.
  برای درست کردن این لازانیا به گوشت چرخ کرده، لازانیا مانا، فلفل دلمه‌ای و ... که در رسپی لازانیا با گوشت و قارچ آمده ‌است نیاز دارید.

  لازانیا کلاسیک / لازانیا گوشت

  چند نکته مهم برای طبخ لازانیا کلاسیک داخل فر:

  برای طبخ این لازانیا داخل فر بهتر است از ظروف مخصوص فر مانند پیرکس استفاده کنید، فر را با دمای مناسب 180 درجه سانتی‌گراد روشن کرده و ظرف لازانیا را داخل آن قرار دهید. فراموش نکنید که در آخر به مدت 10 دقیقه گریل فرا را روشن کنید تا روی لازانیا شما بخوبی طلایی شود.
  فراموش نکنید زمان پخت لازانیای معمولی داخل فر حدود 20 تا 30 دقیقه می‌باشد در صورتی که بدون فر ممکن است حدود 45 تا 60 دقیقه زمان ببرد.

 1. 2- طرز تهیه لازانیا سبزیجات
 2. این سبک لازانیای سبزیجات، غذایی مناسب برای گیاهخواران و افراد با رژیم غذایی خاص است. لازانیای سبزیجات بی‌نهایت خوش طعم می‌باشد و طرفداران پروپاقرص خودش را دارد. مطمئنا شما هم بعد از امتحان کردن لازانیا سبزیجات به جمع طرفداران آن می‌پیوندید. برای درست کردن این لازانیا به یک بسته لازانیا سبزیجات، اسفناج، گوجه تازه، ریحان،سیر، پنیر ورقه‌ای وگان و سبزیجات دیگری که باب طبع شما است نیاز دارید.
  برخلاف سایر روش‌ها برای درست کردن مایه لازانیای سبزیجات، مواد اولیه را سرخ نمی‌کنیم و به جای آن کبابی کردن یا گریل‌کردن را جایگزین می‌کنیم. بعد از پخته شدن مواد اولیه آن‌ها را داخل یک ظرف بزرگ با هم مخلوط می‌کنیم. فراموش نکنید از قبل سبزیجات را با نمک و فلفل طعم‌دار کنید
  برای تهیه سس گوجه ، گوجه‌ها را خرد کرده و همراه با سیر رنده شده و کمی نمک، روی شعله ملایم به خوبی هم می‌زنیم تا به غلظت مورد نیاز برسد. برای خوش طعم‌تر شدن سس می‌توانید مقداری ریحان و پونه به آن اضافه‌ کنید.
  در نهایت داخل ظرف مناسب را کمی چرب کرده، ورقه های لازانیا را چیده و به ترتیب مقداری سبزیجات، سس ساده گوجه و پنیر ورقه‌ای وگان را به آن اضافه می‌کنیم؛ بعد از گذشت 45 تا 60 دقیقه دیگر لازانیا سبزیجات شما آماده سروکردن است.

 1. طبخ لازانیا بدون فر
 2. برای درست کردن لازانیا در فر معمولا از ظروف پیرکس و یا ظروف مخصوصِ فر استفاده می‌کنیم. اما در صورت در دسترس نبودن فر و یا خراب بودن آن می‌توانیم از تابه یا قابلمه مناسب و نچسب استفاده‌ کنیم، بهتر است برای درست کردن انواع لازانیا بدون فر از تابه‌های رژیمی یا دو طرفه استفاده کنید؛ به این ترتیب که کف تابه را کمی چرب کرده، مقداری سس بشامل (یا انواع دیگر سس متناسب با نوع لازانیا) را به آن اضافه می‌کنیم و سپس ورقه‌های لازانیا را کف ظرف می‌چینیم.
  بعد از آماده‌ کردن آخرین لایه، روی آن را کاملا با پنیر پیتزا می‌پوشانیم و کمی سس به آن اضافه‌ کرده، درب قابلمه یا تابه را گذاشته و آن را روی شعله ملایم قرار می‌دهیم. برای اینکه لازانیای ما بطور یکنواخت پخته شود، می‌توانیم از شعله پخش‌کن استفاده کنیم. مدت زمان تقریبی پخت حدودا 45 تا 60 دقیقه می‌باشد.

 1. طبخ لازانیا با مایکروفر
 2. یک ظرف مناسب با حجم ماکروفر خود انتخاب کنید و شروع به چیدن لایه‌های لازانیا کنید سپس ظرف پیرکس خود را به مدت 10 دقیقه با قدرت 900 وات یا صد درصد داخل مایکروفر قرار دهید.
  اگر می‌خواهید روی لازانیا شما طلایی شود به مدت 3-5 دقیقه آن را روی پایه گریل داخل مایکروفر قرار دهید.

 1. روش پخت لازانیا رولی بدون فر
 2. برای داشتن یک لازانیا با شکلی متفاوت و طبخ راحت آن داخل تابه میتوانید با استفاده از لازانیا سریع پخت مانا لازانیای خود را رول شده درست‌ کنید و به راحتی داخل تابه طبخ کنید.
  برای پخت لازانیا رولی یا لقمه‌ای، یک ورقه لازانیا سریع پخت را داخل ظرف گذاشته و روی آن را یک لایه سس لازانیا را که از قبل آماده کرده‌اید بریزید، سپس مقداری پنیر به آن اضافه‌کرده و به آرامی شروع به رول کردن کنید. رول ها را به آرامی داخل تابه قرار‌دهید و درب تابه را ببندید.
  یکی از نکات مثبت درست کردن لازانیا به روش رولی این است که می‌توانید برای پر کردن هر رول از سسی متفاوت استفاده کنید و یک ظرف از لازانیا با طعم‌های متفاوت داشته باشید.
  سعی کنید مقداری سس گوجه و یا انواع دیگر سس را نگه‌دارید و روی رول های آماده شده را نیز به آن آغشته کنید این کار کمک می‌کند تا لایه بیرونی لازانیا شما خشک نشود.

  لازانیا گوشت رولی

چند نکته برای داشتن لازانیا بهتر

حتما هنگام آماده‌کردن ورقه‌های لازانیا مانا به دستور پخت روی بسته‌بندی توجه‌کنید.

هنگام پختن ورقه‌های لازانیا آن‌ ها را با کفگیر چوبی یا قاشق هم بزنید.

زمانی که مهمانی گیاهخوار دارید، می‌توانید برای تهیه لازانیا، سویا را جایگزین گوشت چرخ کرده کنید.

داشتن یک سس با غلظت مناسب برای جلوگیری از خشک شدن لازانیا و پخش شدن مواد در برابر حرارت ضروری است.

یکی از سس‌های محبوب برای طبخ لازانیا سبزیجات سس ریکوتا است که به راحتی می‌توانید آن را در خانه درست کنید.

هنگام درست کردن لازانیای سبزیجات می‌توانید روی لایه آخر را با گوجه‌های تازه حلقه حلقه شده و ریحان تازه بپوشایند.

مقداری از آبی که ماکارونی در آن جوشیده است را به سس آن اضافه کنید.

سس لازانیا خود را چرب نکنید زیرا شکل خوبی به غذای شما نخواهد داد و ممکن است باعث وا رفتن لازانیا شما هنگام تقسیم کردن شود.

سعی کنید مقداری از سس بشامل یا گوجه خود را قبل از چیدن لایه‌های لازانیا کف ظرف بریزید.