هر پاستا چقدر کالری دارد؟

تاریخ انتشار مطلب:   خرداد 1402

مجله مانا سبک زندگی هر پاستا چقدر کالری دارد؟

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که بخاطر کالری زیاد پاستا و ترس از چاق شدن، این غذای محبوب ایتالیایی را از برنامه غذایی خود حذف یا مصرف آن را محدود کرده‌اید، این مقاله مخصوص شما است.
پاستا یک ماده غذایی سرشار از کربوهیدرات است که انرژی بدن را برای انجام فعالیت‌های روزانه تامین می‌کند. کربوهیدرات یکی از درشت مغذی‌های ضروری است که بدن برای عملکرد صحیح به مقادیر نسبتا زیادی از آن احتیاج دارد.
درشت مغذی‌ها: درشت مغذی ها مواد مغذی ضروری هستند که بدن برای عملکرد صحیح به مقادیر نسبتا زیادی نیاز دارد. سه نوع اصلی از درشت مغذی ها وجود دارد؛ کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها. هر یک از این درشت مغذی ها نقش مهمی در تامین انرژی و پشتیبانی از عملکردهای مختلف فیزیولوژیکی دارند.

پاستا چقدر کالری دارد؟

بطور معمول یک فنجان پاستا پخته شده بدون افزودن هرگونه سس یا ادویه‌ای، معمولا بین 200 تا 220 کالری دارد. البته میزان کالری هر پاستا با توجه به میزان سرو و نوع سس مصرفی متفاوت است. داشتن اطلاعات درباره اینکه کالری چیست و چگونه بر مقدار وزن و سلامت بدن تاثیر دارد، برای حفظ وزن مناسب و تامین نیازهای روزانه غذایی مهم است. با توجه به این نکته که بدن هر فرد میزان مشخصی کالری را در طی روز برای تامین انرژی خود می‌سوزاند، مصرف کالری بیشتر از میزان مورد نیاز بدن می‌تواند باعث افزایش وزن شود. از سوی دیگر مصرف پایین‌تر از مقدار مورد نیاز بدن می‌تواند منجر به سوء تغذیه و سایر مشکلات در بدن شود.

نیم نگاهی به تاریخچه پاستا

پیش از آنکه به معرفی کالری بپردازیم، نگاهی کوتاه به تاریخچه پاستا بیاندازیم. طبق افسانه‌های رایج مارکوپولو پس از کشف آسیای شرقی در اواخر قرن سیزدهم، ماکارونی را با خود به ایتالیا آورد! اما طبق شواهد تاریخی منشا ماکارونی را می‌توان تا 400 سال پیش از میلاد مسیح ردیابی کرد. البته چینی‌ها نیز، 3000 سال قبل از میلاد مسیح غذایی مانند نودل امروزی درست می‌کردند. این غذای محبوب در بسیاری از کشورها از جمله ایتالیا که محل تولد آن است و ایالات متحده آمریکا، برزیل و آرژانتین در بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی یک ماده اصلی غذایی محسوب می‌شود.

کالری چیست؟


 کالری چیست

کالری یک واحد انرژی است که در صنایع غذایی و مبحث تغذیه به کار برده می‌شود. در اصل کالری به انرژی ای که افراد از متابولیزه کردن غذا و نوشیدنی به دست می‌آورند، گفته می‌شود. بدن از این انرژی برای انجام عملکردهای مختلف از جمله فرآیندهای فیزیولوژیکی، حمایت از فعالیت بدنی و حفظ رفاه کلی استفاده می‌کند. کالری منبع اصلی انرژی بدن است که حاصل تجزیه درشت مغذی‌ها است.
جالب است بدانید که هر درشت مغذی کالری خاصی دارد، کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها در هر گرم حدود 4 کالری و چربی‌ها 9 کالری دارند.
برای اینکه بدانید هر یک از مواد اولیه‌ای که مصرف می‌کنید چه مقدار کالری دارند، اطلاعات درج شده روی بسته‌بندی آن‌ها را مطالعه کنید.
بیشتر بدانید: تغذیه شامل دریافت مواد مغذی از طریق مصرف غذا و نوشیدنی است و کالری جنبه اساسی این فرآیند است.

چطور کالری پاستا را اندازه‌گیری کنیم؟


محاسبه کالری پاستا

پاستا از مخلوط ساده آرد و آب تهیه می‌شود، باتوجه به مواد اولیه، این گروه مواد غذایی به طور کامل از کالری کربوهیدرات تشکیل شده ‌است. ماکارونی و انواع پاستا معمولا از آرد سمولینا تهیه می‌شوند که شامل کربوهیدرات‌های ساده است همین امر باعث شده تا این محصول اندیس گلیسمی پایین‌تر داشته باشد و به سرعت هضم شود.
اولین نکته‌ای که برای اندازه‌گیری کالری پاستا باید در نظر بگیرید، این است که کالری درج شده روی هر بسته بندی به ازای هر 100 گرم پاستا خام (نپخته) نوشته شده‌ است و بعد از پخت مقدار کالری آن تغییر می‌کند. در جدول زیر مقدار کالری چند مورد از پر طرفدارترین پاستاها را برای شما آورده‌ایم.

کالری پاستا با انواع سس‌های پرطرفدار


کالری پاستاهای پرطرفدار

مقدار کالری پاستا بعد از پخت تغییر می‌کند. در اصل مقدار کالری 100 گرم پاستا پخته شده بیشتر از 100 گرم پاستای خام است. حالا این موضوع را در نظر بگیرید که هریک از سس‌های پاستا نیز حاوی مقدار مشخصی کالری هستند و در مجموع بشقاب پاستای شما دارای حداقل 200 کالری خواهد بود.


نوع پاستا مقدار کالری
پاستا با سس گوجه 206 کالری
پاستا با سس گوشت و گوجه 223 کالری
پاستا با سس کربونارا 384 کالری
پاستا با سس پستو 384 کالری
پاستا با سبزیجات 310 کالری

آیا کالری پاستاها با هم متفاوت است؟

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است اغلب پاستاها دارای میزان کالری یکسانی هستند. (پاستا فرمی مته‌ای مانا به ازای هر 55 گرم دارای 188.4 کیلو کالری و پاستا فرمی مته‌ای سبوس دار مانا به ازای هر 55 گرم دارای 193.3 کیلو کالری است.) اما پاستاهای تهیه شده از فیبر گندم، سبوس گندم و غنی شده با ویتامین‌های B1، B2، B3 و آهن معمولا کالری بیشتری دارند. هر 55 گرم خام این پاستاها حدود 210 کالری دارد.

مصرف پروتئین چگونه بر میزان کالری مصرفی اثر می‌گذارد؟

بطور میانگین هر فنجان پاستا دارای 8 گرم پروتئین می‌باشد. یعنی 16% از میزان پروتئینی که بدن در طی روز نیاز دارد. نتایج تحقیقات نشان داده مصرف پروتئین بیشتر باعث جذب کالری بیشتر در بدن می‌شود. باتوجه به موارد گفته شده می‌توان نتیجه گرفت که پاستایی که از درصد پروتئین بیشتری برخوردار است، کالری بیشتری نیز دارد.

بیشتر بدانید:

در سال 2018 بیش از 14.3 میلیون تن پاستا در سراسر جهان تولید شده است، که نام ایتالیا به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده و صادر کننده پاستا در صدر جدول قرار دارد.
طبق آخرین گزارشات و به گفته مشاور هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی ایران میزان مصرف پاستا در ایران بین 600 تا 800 هزار تن در سال است. همچنین سرانه مصرف ماکارونی در ایران ۶ کیلوگرم و در کشورهای اروپایی ۲۶ کیلوگرم است، به این دلیل که در ایران برنج همواره جزو نخستین محصولات در سبد کالایی خانوار بوده است، اما در کشورهای اروپایی بیشترین تقاضا برای ماکارونی وجود دارد.